Objawami, które mogą sugerować chorobę jest zmiana ich koloru, pobruzdowanie, nadmierne rogowacenie, kruszenie się paznokci. Charakteryzują się żółto-zieloną barwą, a wilgotne masy,
które są pod nim posiadają specyficzny zapach.
Grzybica paznokci rozwija się zwykle na jednym paznokciu, a następnie zakażane są kolejne płytki. Bardo łatwo jesteśmy w stanie się nią zarazić, dotyka osób w różnym wieku.
Czynnikami sprzyjającymi jest:
– nadmierna potliwość stóp
– noszenie zbyt ciepłego i ciasnego obuwia
– urazy mechaniczne
– chodzenie bosą stopą w miejscach publicznych
– choroby ogólnoustrojowe
– przyjmowanie leków
Jest to problem z którym nie sposób poradzić sobie samemu, niezbędne jest pobranie materiału do badania na obecność grzybni, wyczyszczenie paznokcia, a także rekonstrukcja płytki paznokciowej.
Rozpoczęcie leczenia bez potwierdzenia mikologicznego jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń terapeutycznych i narażeniem pacjenta na zbędne wydatki związane z zakupem drogich leków.
Badanie mikologiczne polega na wykrywaniu i różnicowaniu grzyba w podejrzanej o grzybicę zmianie chorobowej. Badanie składa się z dwóch etapów: badania bezpośredniego i posiewu.
CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Z uwagi na to, że grzybica może być wywołana na naszych terenach przez różne grzyby: dermatofity, drożdżaki i pleśniowce, a ponadto w innych krajach przez grzyby tropikalne, badanie ma na celu nie tylko stwierdzenie obecności grzyba chorobotwórczego, ale również określenie jego gatunku.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA:
– Podejrzenie grzybiczej etiologii (przyczyny) zmiany chorobowej
– Określenie gatunku grzyba chorobotwórczego
Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza lub na zlecenie podologa (kosmetologa) w przypadku podejrzenia o grzybice podczas wykonywania pedicure.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Należy pamiętać, że uprzednie leczenie jakimikolwiek (nie tylko przeciwgrzybiczymi) maściami kremami płynami czy stosowanie leków ogólnych (tabletki) może wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Dlatego też do badania mikologicznego należy zgłosić się przed rozpoczęciem leczenia lub dopiero w dwa tygodnie po zaprzestaniu leczenia. W dniu badania nie należy myć miejsca zmienionego chorobowo.
INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ PRZED WYKONANIEM BADANIA:
– Przebyte i aktualnie występujące choroby
– Ostatnio stosowane leki (maści, kremy, leki doustne)
JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
W przypadku uzyskania wyniku ujemnego tzn. niestwierdzenia grzyba, gdy obraz kliniczny silnie sugeruje etiologię grzybiczą zmiany chorobowej, badanie należy powtórzyć przynajmniej trzykrotnie.
MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.