Potliwa stopa

wpis w: Zabiegi | 0

Nadmierna potliwość stop jest wzmożonym wydzielaniem potu objawiające się ogólnie lub częściowo. Najczęściej związana jest z osobniczą skłonnością do wzmożonego wydzielania potu niezależnie od czynników atmosferycznych. Często ma podłoże emocjonalne. Wpływ na pocenie się stóp mają również używki, zwłaszcza alkohol i nikotyna. Inną przyczyną nadmiernej potliwości jest nadczynność tarczycy, okres menopauzy, czy cukrzyca.

Zalecenia domowe w przypadki nadmiernej potliwości:

  • osoby cierpiące na nadmierną potliwość powinny przede wszystkim dbać o higienę
  • nawet kilka razy dziennie myć stopy i pokrywać je preparatem antyperspiracyjnym. Skuteczny jest na bazie srebra koloidalnego SyneoMann
  • stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych
  • codzienne zmieniania skarpetek, najlepsze są bawełniane
  • kąpiele stóp w roztworze z soli morskiej z dodatkiem kasztanowca, kory dębu, rozmarynu, pokrzywy czy szałwii.

Brodawki wirusowe (kurzajki)

wpis w: Zabiegi | 0

Kurzajki, które pojawiają się na stopach, to nazwa, która jest znana większości z nas. Fachowo kurzajki określane są mianem brodawek wirusowych, które powstają w wyniku zagnieżdżenia się wirusa HPV. Wirus HPV przenoszony jest za pomocą kontaktu z naskórkiem, stąd też nasze stopy narażone są na niego bezustannie.

Do tej pory nie ma jasnej teorii w jaki sposób rozwija się wirus HPV, jednak wiadomo, że osłabienie organizmu poprzez przykładowo zbyt duży wysiłek fizyczny, ciążę, zaburzenia metabolizmu, skaleczenie, pęknięcie skóry, itp. sprzyja zagnieżdżeniu się wirusa HPV i w konsekwencji powoduje powstanie brodawek (kurzajek). 

Usuwanie kurzajek niestety nie gwarantuje zabezpieczenia skóry przed tego typu nieprzyjemnościami w przyszłości. Z pewnością kurzajki powinny być jednak każdorazowo usuwane w gabinecie podologicznym.

Grzybica Paznokci (Badanie Mikologiczne)

wpis w: Zabiegi | 0

Objawami, które mogą sugerować chorobę jest zmiana ich koloru, pobruzdowanie, nadmierne rogowacenie, kruszenie się paznokci. Charakteryzują się żółto-zieloną barwą, a wilgotne masy,
które są pod nim posiadają specyficzny zapach.

Grzybica paznokci rozwija się zwykle na jednym paznokciu, a następnie zakażane są kolejne płytki. Bardo łatwo jesteśmy w stanie się nią zarazić, dotyka osób w różnym wieku.

Czynnikami sprzyjającymi jest:
– nadmierna potliwość stóp
– noszenie zbyt ciepłego i ciasnego obuwia
– urazy mechaniczne
– chodzenie bosą stopą w miejscach publicznych
– choroby ogólnoustrojowe
– przyjmowanie leków

Jest to problem z którym nie sposób poradzić sobie samemu, niezbędne jest pobranie materiału do badania na obecność grzybni, wyczyszczenie paznokcia, a także rekonstrukcja płytki paznokciowej.

Rozpoczęcie leczenia bez potwierdzenia mikologicznego jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń terapeutycznych i narażeniem pacjenta na zbędne wydatki związane z zakupem drogich leków.

Badanie mikologiczne polega na wykrywaniu i różnicowaniu grzyba w podejrzanej o grzybicę zmianie chorobowej. Badanie składa się z dwóch etapów: badania bezpośredniego i posiewu.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Z uwagi na to, że grzybica może być wywołana na naszych terenach przez różne grzyby: dermatofity, drożdżaki i pleśniowce, a ponadto w innych krajach przez grzyby tropikalne, badanie ma na celu nie tylko stwierdzenie obecności grzyba chorobotwórczego, ale również określenie jego gatunku.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA:
– Podejrzenie grzybiczej etiologii (przyczyny) zmiany chorobowej
– Określenie gatunku grzyba chorobotwórczego
Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza lub na zlecenie podologa (kosmetologa) w przypadku podejrzenia o grzybice podczas wykonywania pedicure.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Należy pamiętać, że uprzednie leczenie jakimikolwiek (nie tylko przeciwgrzybiczymi) maściami kremami płynami czy stosowanie leków ogólnych (tabletki) może wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Dlatego też do badania mikologicznego należy zgłosić się przed rozpoczęciem leczenia lub dopiero w dwa tygodnie po zaprzestaniu leczenia. W dniu badania nie należy myć miejsca zmienionego chorobowo.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ PRZED WYKONANIEM BADANIA:
– Przebyte i aktualnie występujące choroby
– Ostatnio stosowane leki (maści, kremy, leki doustne)

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
W przypadku uzyskania wyniku ujemnego tzn. niestwierdzenia grzyba, gdy obraz kliniczny silnie sugeruje etiologię grzybiczą zmiany chorobowej, badanie należy powtórzyć przynajmniej trzykrotnie.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Pękające Pięty (Hiperkeratozy)

wpis w: Zabiegi | 0

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją.

Przyczyny tej przypadłości są bardzo proste, a co ważniejsze – wpływ na odpowiedni stan piet mamy my sami! Jeśli pijemy zbyt mało wody, nosimy obuwie i skarpetki ze sztucznego tworzywanie smarujemy stóp odpowiednimi preparatami to jesteśmy narażeni na tę właśnie przypadłość. Przyczyna może również leżeć w genach, taki przypadków jest jednak zdecydowanie mniej i dotyczą głównie osób starszych przyjmujących duże dawki leków oraz osoby cierpiące na reumatyzm czy choroby złuszczające naskórek.

Jeśli zabiegi, które możesz wykonywać samodzielnie w domu takie jak ścieranie naskórka, peeling, nawilżanie skóry nie pomagają, dobrze skonsultować się z podologiem, który pomoże i doprowadzi Twoje pięty do odpowiedniego stanu. Nawet sama konsultacja często pomaga w rozwiązaniu problemu. Odpowiednia ocena stanu stopy, dopasowanie preparatów do struktury Twoje naskórka czy zabieg pielęgnacyjny pomoże Ci uzyskać upragniony efekt i pozbyć się tej przypadłości.

Podstawowe rady naszych podologów dla pacjentów z tym problemem to: spożywanie odpowiedniej ilości wodynoszenie obuwia oraz skarpetek z naturalnych surowcówcodzienna higiena oraz pielęgnacja odpowiednio dopasowanym preparatem.